Stretnutie v parlamente

Drahé podporovateľky a podporovatelia transformácie školstva,

chcem sa s vami podeliť o pocit, ktorý ma drží zo včerajšieho stretnutia s viacerými členmi Výboru Národnej rady pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport.

Janko Hamáček oslovil Karol Kucera s tým, či by nezorganizoval stretnutie autorov vízií vzdelávacích systémov s členmi parlamentného výboru pre vzdelanie. Krátko na to sme dostali správu, že záujem je a otázkou zostáva už len nejaký vhodný termín. Všetko sa zbehlo tak trochu nečakane. Mali sme prísľub, že sa stretneme, ale v tejto nevyspytateľnej dobe sme radšej nič neočakávali. Ale stalo sa.

Pred pár dňami padol návrh na 2. decembra. Už sme boli na ceste s hodinovým predstihom, keď sme dostali správu, že pôvodná hodina padá, ale v zmenšenej zostave môžeme o polhodinku skôr a máme na to 30 minút. V parlamente sa riešila horúca téma - voľba generálneho prokurátora a tá nabúrala všetky časové plány poslancov.

Na stretnutie sa podarilo prísť okrem poslanca Karola Kučeru aj Richard Vašečka (predseda výboru) a ďalším poslancom a asistentke poslankyne. Na druhej strane Ján Hamáček, Miroslav Sopko - autor Eduvolúcie a ja ako autor Slobodný vzdelávací trh, na stretnutí som však po dohode zastupoval aj autora Otvoreného systému podpory učenia a vzdelávania Miloš Metod Kmeťko. Všetky tri vízie majú jeden spoločný prienik - aby vznikol paralelný systém povedľa existujúceho školského systému, podporujú samoriadené vzdelávanie, subjektom vzdelávania je žiak, alebo študent ako partner, široká ponuka vzdelávacích prostredí a ďalšie.

V krátkosti sme predstavili hlavné tézy našich vízií a v zásade našli pozitívnu odozvu. Priznám sa, že za tie roky som sa zvyčajne stretával so súhlasným prikývnutím, ale s dodatkom, že je to pekná vízia, ale v podstate utópia, alebo že ešte na to nedozrel čas. Včera nič také nepadlo. Naopak. Odhodlanie urobiť zásadnú zmenu školstva tam už bolo prítomné s konštatovaním, že teraz je ten správny čas. Rovnako som vnímal podporu myšlienky, že to má ísť cestou paralelného systému, zmenou článku Ústavy SR týkajúceho sa práva na vzdelanie.

Vnímal som zo strany poslancov, že to berú naozaj vážne. Dokladom toho je už aj predbežný termín ďalšieho stretnutia - január 2021, kde by sme sa mali dopracovať k nejakým konkrétnym krokom.

Držme si všetci palce! Rád by som ten dobrý pocit preniesol ku každému z vás - je to silná pozitívna energia - aby ste ju zdieľali a aby mohutnela. Hovorí sa, že na čo myslíte, to posilňujete... Myslite na ten pocit, keď sa dejú veci, ktoré si želáte pre naše deti... ďakujem! :-)

Anton Adamčík

© Autori: Miroslav Sopko a Anton Adamčík, 2021. Všetky práva vyhradené. Úvodný obrázok je od Katherine Hanlon na Unsplash-i. Poháňané reakčným systémom Typemill.